Обща дерматология

Терапия на белези по кожата

Белезите са промените върху кожата, които настъпват в резултат на травми и са резултат от физиологичния процес на заздравяване на тъканите. Белезите могат да бъдат резултат от различни видове травми - нараняване, охлузване, порязване, изгаряне, както и от хирургична интервенция. Белези могат да възникнат и като резултат от развитие на някои възпалителни заболявания на кожата като шарка, по-тежки форми на акне и др.

Част 1

Същност на белезите

Част 2

Причини за поява

Част 3

Видове белези

Част 4

Лечение на белезите

Част 5

Хипертрофични белези

Част 6

Атрофични белези

Част 7

Странични ефекти
Част 1

Какво представляват белезите?

Белезите са плътни тъканни изменения с бял, червен или кафяв цвят, които с времето изтъняват и избледняват. Травмата върху кожата предизвиква тъканни промени, които водят до промяна в структурата и функционалните й особености. Променят се количеството и качеството на колагеновите и еластинови влакна, кръвоносните съдове и пигментните клетки на кожата.

Нараняванията трябва да са относително дълбоки (да засегнат дермата или по-дълбоките структури), за да предизвикат формиране на белег. При повърхностно нараняване (което засяга само епидермисът) кожата заздравява без белег.

Част 2

Защо се появяват различни видове белези?

Видът на белега се определя от типа на травмата, локализацията й и индивидуални генетични фактори.

Причината за поява на белезите е от една страна травмата. Съществуват и генетични фактори, които определят склонността към поява на по-големи белези.

Вида на белезите, които се появяват след хирургични интервенции зависи в известна степен и от подборът на хирургичната техника.

Част 3

Какви видове белези съществуват?

Най-общо белезите са 3 основни вида:

• Плоски белези – развиват се на нивото на кожата и имат тенденция с времето да намаляват значително

• Хлътнали или атрофични белези – формират се под нивото на кожата и остават като хлътнали зони на кожата

• Изпъкнали или хипертрофични белези – развиват се над нивото на кожата и се дължат на повишена активност на клетките, които образуват съединителна тъкан в опит да възстановят травмата, предизвикала белега.

• Келоиди – това са изпъкнали белези, които обаче излизат извън зоната на травмата, която ги е предизвикала. Те имат тенденция да нарастват значително по размери, като обичайно са кафяви или синкаво-червени на цвят. Появата на келоиди зависи от генетично предразположение, но и от вида и степента на травмата.

Част 4

Какво е лечението на белезите?

Като резултат от естествен оздравителен процес, не всеки белег подлежи на терапия.

Предвид повишената социална значимост на добрия външен вид в реалността и в социалните мрежи, все по-често темата за лечение на белезите се явява изключително значима.

На терапия най-често се подлагат белези, които носят риск да се превърнат в неестетични:

• при локализация върху видими зони

• при предразположени към развитие на келоиди лица

• при анатомични зони, които са предразположени към затруднено заздравяване или свръхразтягане в процеса на заздравяване на рани.

Основно правило в съвременната терапията на белезите е, че колкото по-рано започне лечението, толкова по-добър е крайният резултат.

Белезите след хирургия и след остра травма могат да бъдат минимализирани чрез специфична фототерапия още през първите дни след сваляне на конците от кожата.

Част 5

Терапия на хипертрофични белези

Обичайно хипертрофичните цикатрикси и келоидите се подлагат на двуетапна терапия.

• В първия етап те се изтъняват чрез инжектиране на локален медикамент директно във фиброзната тъкан на белега. Оптимални резултати се постигат за 2-4 терапии, които отстоят 30-40 дни една от друга.

• На втори етап, след постигане на изравняване на белега с нивото на околната кожа белезите се обработват с неаблативен и/или аблативен Er:YAG, Nd:YAG или C02-лазер.

• Общият брой на прилаганите лазерни терапии варира според тежестта на белега, времето след появата му и подбора на параметрите на терапията. Варират от 2 до 5-6 терапии, проведени през интервал от 1 месец.

Част 6

Терапия на атрофични белези

• Най-ефективната терапия на този тип белези е чрез самостоятелно или комбинирано приложени лазер, механичен или радиочестотен микронидълинг.

При лечението на този тип белези се използват фракселни С02, Er:YAG или Nd:YAG-лазери, фракционен микронидълинг, неаблативна лазерна терапия или пълна аблация със същите технологии. Необходимо е да се проведат няколко процедури, като колкото по-агресивна е терапията, толкова по-бързо се постига желания резултат. Общият брой на прилаганите терапии варира според тежестта на белега, времето след появата му и подбора на параметрите на терапията. Варират от 2 до 6-7 терапии, проведени през интервал от 1-1,5 месец.

• Особено актуална през последните години е комбинираната лазерна терапия, известна като „хибридна“ лазерна терапия. При нея тъканите се обработват едновременно с комбинация от аблативни и неаблативни лазери, което гарантира по-бързо и ефективно постигане на желаните резултати. Това дава възможност за намаляване на броя на терапиите за постигане на желания резултат.

• Често лазерната терапията на атрофичните белези се комбинира с инжектирането на колаген-стимулиращи субстанции (като поли-L млечна киселина, калциев хидрокси апатит, ензим колагеназа и др), което ускорява постигането на максимален резултат.

Част 7

Кои са най-често наблюдаваните странични ефекти?

Лазерните технологии, използвани в терапията на белезите могат да предизвикат някои странични реакции, особено при хора с по-мургав тен на кожата.

Най-често наблюдаваните такива са:

• болка по време на терапията и по време на възстановителния период

• остатъчни хиперпигментации или светли петна

• бавно заздравяване, особено след терапия с аблативен фракционен С02-лазер.

Прилагането на инжекционни медикаменти за намаляване на плътността на хипертрофичните белези и келоидите може да доведе до внезапно хлътване на белезите. За предотвратяване на този ефект е важна преценката на лекаря и неговия опит в дозиране на съответните медикаменти.

В заключение е добре да подчертаем, че терапията на белезите е многостъпков процес, който започва с консултация, която да определи типа на белега и да състави начална терапевтична програма.

Важно е още в началото пациентът да е наясно, че процесът на подобрение е продължителен, често комбиниран и изисква период на възстановяване, който трябва да бъде планиран и съобразен с индивидуалния социален режим на човек.

Ценоразпис

ПРОЦЕДУРАЦЕНА*
Първичен преглед Лекар-дерматолог, с докторска степен по медицина65 лв.
Първичен извънреден Лекар-дерматолог, с докторска степен по медицина75 лв.
Вторичен преглед Лекар-дерматолог, с докторска степен по медицина40 лв.
Вторичен извънреден Лекар-дерматолог, с докторска степен по медицина45 лв.
Първичен преглед Лекар-дерматолог50 лв.
Първичен извънреден Лекар-дерматолог60 лв.
Вторичен преглед Лекар-дерматолог30 лв.
Вторичен извънреден Лекар-дерматолог35 лв.
Първичен преглед Лекар-специализант по дерматология40 лв.
Първичен извънреден Лекар-специализант по дерматология45 лв.
Вторичен преглед Лекар-специализант по дерматология20 лв.
Вторичен извънреден Лекар-специализант по дерматология25 лв.
Лазерна терапия на акне с IPL/Nd: Yag – за една зона* 100 лв.
– за две зони* 160 лв.
– за цяло лице 200 лв.
Hydrafacial 2.0 TEEN179 лв.
Hydrafacial 2.0 TEEN, пакет от 3 процедури460 лв.
Микронидълинг за цяло лице380 лв.
Химически пилинг с трихлороцетна киселина120 лв.
Химически пилинг Easy Peel TCA120 лв.
Химически пилинг Lightening100 лв.
Химически пилинг Skin Recovery100 лв.
Химически пилинг MG – TCA 35100 лв.
Пилинг ръце ТХО Easy Peel120 лв.